Kūdikių masažas. Kodėl svarbu masažuoti savo mažylį?

Bioeco namai

 Kodėl svarbu masažuoti savo mažylį?!

Lietimas, glostymas ir mylavimas,kūdikiui yra svarbus kaip maistas, toks pats svarbus kaip su maistu gaunami mineralai, vitaminai, baltymai…
Dr. Frederick Leboyer

Jau nuo pirmojo vaiko gyvenimo mėnesio rekomenduojama vaikams daryti švelnų masažą. Mažyliui labai svarbu jausti mamos ar tėvo prisilietimą. Lytėjimas teigiamai veikia vaiko sveikatą, aktyvina fizinę ir protinę raidą. Masažuojami kūdikiai, ramiau miega, sparčiau auga, rečiau serga, lengviau tuštinasi, tampa mažiau irzlūs.
Baby massageMamytės ar tėvelio atliekamo masažo poveikis
Masažas, kurį rekomenduojama tėvams atlikti namuose yra švelnus glostymas, kuris turi teigiamą poveikį tiek mažyliui, tiek tėveliams, tačiau jo nereikėtų maišyti su profesionaliai atliekamu gydomuoju kūdikių masažu. Sutrikus vaiko fizinei raidai, esant raumenų tonuso padidėjimui ar sumažėjimui, kūno padėties asimetrijai, dažnai besikartojantiems pilvuko diegliams – būtina kreiptis į specialistus (masažistus, kineziterapeutus), kurie atliktų gydomąjį masažą ir mankštą.
Namuose atliekamas masažas turi abipusį teigiamą poveikį tiek masažuojamam mažyliui, tiek masažuojantiems tėveliams.

Masažo poveikis kūdikiui:

Formuojasi saugaus prieraišumo jausmas
Mamytės ar tėvelio atliekamas masažas – tai švelnus fizinis ir psichologinis kontaktas tarp tėvų ir vaiko, kuris skatina vystytis kūdikio pasitikėjimo savimi ir savigarbos jausmams. Liesdami savo mažylį Jūs perduodate Jam savo meilę, rūpestį, pagarbą ir suteikiate kūdikiui saugumo jausmą.

Gera savijauta
Moksliškai įrodyta, kad kūdikiai kurie yra reguliariai masažuojami rečiau verkia, geriau miega ir yra aktyvesni būdravimo metu. Masažas geriną kūdikio kraujotaką bei medžiagų apykaitą, stiprina imunine sistemą, todėl masažuojami mažyliai rečiau serga, lengviau tuštinasi ir juos rečiau „aplanko“ pilvuko diegliai. Masažas nuramina ir atpalaiduoja kūdikį.

Spartesnis augimas
Masažas skatina kūdikių augimą, todėl jis ypač reikalingas neišnešiotiems, mažesniu kūno svoriu gimusiems ar specialių poreikių turintiems kūdikiams.

Socialinių įgūdžių vystimasis. Masažas skatina kūdikiui vystytis gebėjimą bendrauti. Masažas – tai Jūsų neverbalinis bendravimas su Mažyliu.

Masažo poveikis tėvams:
bigstock-Portrait-Of-A-Happy-Mother-And-50220698

Atsipalaidavimas
Masažuodami savo kūdikį Jūs visą dėmesį sutelksite tik į Jį, kas leis Jums atsipalaiduoti ir jausti lytėjimo malonumą.

Stiprėja tarpusavio ryšys
Masažo seansas – tai kupinas malonumo laikas, kurį Jūs skiriate tik savo Mažyliui.

Didėja tėvų pasitikėjimas savimi
Masažuodami savo Mažylį, Jūs greičiau išmoksite atpažinti bei patenkinta kūdikio poreikius, taip įgysite daugiau pasitikėjimo prižiūrint savo vaiką.

Kaip dažnai reikia masažuoti?
Tėveliams namuose rekomenduojama kūdikius masažuoti kasdien. Rekomenduojama masažo trukmė 15-30 minučių. Kiek truks masažo seansas priklauso tik nuo Jūsų mažylio, stebėkite kiek ilgai trunkantis masažas Jam yra malonus.
Baby-Massage-3-Polly-Field

Kada nerekomenduojama masažuoti?
Nerekomenduojama masažuoti kai:

 • kūdikis serga (smarkiai sloguoja, kosti, karščiuoja);
 • odoje yra išbėrimų,
 • yra paskiepytas (po skiepo turi praeiti 2 paros),
 • gausiai atpylinėja,
 • viduriuoja (jei yra užkietėję viduriukai, masažas rekomenduojamas),
 • mažylis dirglus ir jautriai reaguoja į prisilietimą.

Jeigu lankote masažo užsiėmimus, tuomet būtina pasikonsultuoti su masažą atliekančiu specialistu ar rekomenduojamas papildomas masažas namuose.

Pasiruošimas masažo seansui:

Laikas masažui
Geriausias laikas masažuoti yra tuomet, kada kūdikis yra išmiegojęs, pavalgęs ir gerai nusiteikęs. Kadangi masažas mažiną skausmą ir turį raminantį poveikį, todėl švelnus glostymas rekomenduojamas esant pilvuko skausmams.

Labai svarbu, kad prieš masažo seansą Jūs būtumėte geros nuotaikos, nejaustumėte streso ir galėtumėte visą dėmesį sutelkti į savo vaiką. Masažas yra Jūsų su Mažylių neverbalinis bendravimas ir prisilietimu Jūs perduodate savo emocijas Jam, todėl labai svarbu, kad emocijos būtu tik teigiamos.

Masažo vietos paruošimas
Kadangi masažo metu kūdikis yra išrengiamas nuogai, prieš ruošiantis atlikti masažą svarbu patikrinti kambario temperatūrą. Optimali patalpos temperatūra 22 – 25 laipsniai šilumos.
Aplinka, kurioje ruošiatės atlikti masažą, turi būti rami, be pašalinių dirgiklių – įjungto televizoriaus, radijo, skalbimo mašinos ar kitų garsą skleidžiančių prietaisų. Rekomenduojama tik tyliai klausoma rami gamtos garsų muzika.

Masažo metu kūdikis turėtų gulėti ant pusiau kieto paviršiaus užkloto minkštu ir švelniu rankšluosčiu ar palute.
Baby-Massage

„Masažuojančių rankų“ paruošimas
Kadangi kūdikio odelė yra jautri ir lengvai pažeidžiama prie liečiant mažylį būtina nusiimti ant rankų esančius papuošalus, švariai nusiplauti ir susišildyti rankas.

Masažo aliejus
Masažo metu rekomenduojama naudoti natūralų migdolų, vynuogių kauliukų ar saulėgrąžų aliejų.
Puikiai tinka ir ekologiški specialiai kūdikių masažui skirti aliejukai.

Nerekomenduojama naudoti mineralinių aliejų sudėtyje turinčių, nors ir kūdikiam skirtų sintetinių aliejukų.
Masažo metu aliejumi pateptos rankos sušyla, tampa švelnesnės ir lengviau slysta kūdikio odele. Aliejus drėkina, minkština ir maitiną kūdikio odelę, taigi masažuodami su aliejuku apsaugosite kūdikio odelę nuo išsausėjimo ir pleiskanojimo, bei iššutimų.

Kaip masažuoti?

 • Visus judesius masažo metu reikia atlikti švelniai, atsargiai ir neskubant.
 • Masažuodami žiūrėkite mažyliui į akis, šypsokitės, bendraukite, stebėkite kaip reaguoja į prisilietimą.
 • Prieš masažuojant įsilašinkite į delną kelis lašus aliejaus ir patrinkite tarp rankų, kad aliejus pašiltų ir įsigertų į Jūsų rankas. Jokiu būdų nelašinkite aliejaus tiesiai ant mažylio kūnelio.
 • Pirmą masažo seansą pradėkite kiekvieną pratimą kartodami po 1-2 kartus vėliau po truputi kartojimų skaičių didinkite iki 10-12 kartų.

Masažo pratimai:

Pradinė padėtis: Kūdikis guli ant nugarytės, kojytėmis į jus.
cute_baby_massage_large

  1. Krūtinės glostymas
   Uždėkite delnus ant kūdikio krūtinės, suglaustais delnais kilkite pečių link ir leiskitės žemyn krūtines šonais.
   Svarbu: glostykite visu delnu, o ne pirštų galais.

  1. Rankyčių glostymas
   Apimkite delnais abi mažylio rankytes ties pečiais ir iš lėto leiskitės riešų link.
   Svarbu: Jūsų rankų delnai turi būti sudėti į „tūbelę“, pirštų ir nykščio pagalvėlės suglaustos. Atkreipkite dėmesį ar nespaudžiate nykščiu vaiko rankytės.

  1. Rankyčių trynimas
   Apimkite abiem savo delnais vaiko rankytę ties žasto viršutine dalimi. Suglauskite nykštį su smiliumi ir sukdami per riešą vieną delną aukštyn kitą žemyn švelniai trinkite kūdikio rankytę. Nuo žasto viršaus leiskitės žemyn iki riešiuko ir paskui kilkite tuo pačiu judesiu aukštyn.
   Svarbu: trinkite tik žasto ir dilbio srityse „peršokdami“ alkūnę.

  1. Delniukų „atidarymas“
   Viena ranka paimkite vaiko delniuką, o kitos rankos nykščiu mažylio delne pieškite ratukus.
   Svarbu: Pradžioje vaiko delne sukite mažus ratukus, o paskui po truputi ratuką didinkite kol vaiko pirštukai išsities.

  1. Pirštukų trynimas
   Suimkite nykščiu ir smiliumi po vieną pirštuką, švelniai trinkite, stengdamiesi ištiesti mažylio pirštuką, visus pirštukus iš eilės.
   Svarbu: Pirštuko tiesimą pradėkite nuo kūdikio pirštuko apatinės dalies ir kilkite iki piršto pagalvėlės.

  1. Pilvuko masažas
   Savo dešinę ranką padėkite ant mažylio pilvuko dešiniojo šono, tuomet masažuokite pilvuką ratu iš dešinės į kairę pusę (vaiko atžvilgiu). Masažuoti ratu pradedame nuo kūdikio dešiniojo šono, kylame iki šonkauliu lanko, palei šonkaulių lanko apačią pereiname į kairę pusę ir tuomet leidžiamės kairiu šonu žemyn iki pilvo apačios.
   Svarbu: Pilvuką masažuokite visu delnu. Atkreipkite dėmesį ar nespaudžiate mažylio pilvuko pirštų galais.

  1. Kojyčių masažas
   Suimkite viena ranka vaiko kojytę ties kulkšnimi, o kita ranka masažuokite mažylio kojytę iš vidinės į išorinę pusę. Pradėkite masažuoti nuo vidinės blauzdos puses, kilkite iki šlaunies viršaus, tuomet pereikite į išorinę šlaunies pusę ir leiskitės žemyn.

  1. Pėdučių masažas
   Viena ranka paimkite vaiko kojytę už užpakalinės blauzdos pusės ir truputi sulenkite kojytę per keliuką. Kitos rankos nykštį uždėkite mažojo kojos pirštuko apačioje ir sukdami nykščiu mažus ratukus leiskitės žemyn iki kulniuko, tuomet uždėkite nykštį didžiojo kojos piršto apačioje ir atlikite tokį patį judesį.
   Svarbu: Atkreipkite dėmesį ar laikydami šiek tiek sulenkta vaiko kojyte ties blauzda, nesukate jos į šoną.

Pradinė padėtis: Kūdikis guli ant pilvuko, kojytėmis į Jus.
massage

  1. Nugarytės masažas
   Padėkite abu savo delnus mažylio nugaros apačioje, ties sėdmenimis ir švelniai glostydami kilkite vaiko nugaryte aukštyn iki pečių, tuomet leiskitės žemyn.
   Svarbu: Masažuodami nelieskite kūdikio stuburo, Jūsų rankos turi kilti šalia stuburo linijos, o leistis šoniukais.

  1. Pečių masažas
   Uždėkite savo delnus ant abiejų vaiko pečių ir sukdami delnais ratukus nuo kaklo link rankyčių švelniai masažuokite.
   Svarbu: Kūdikio rankytės turi būti sulenktos per alkūnes.

  1. Užpakaliuko masažas
   Uždėkite delnus ant vaiko užpakaliuko ir masažuokite ratukais nuo vidurio linijos į šonus.Pradėkite nuo glostymo ir pereikite į švelnų užpakaliuko maigymą.

  1. Užpakalinės šlaunų pusės masažas
   Vieną ranką atsukta delnu į apačią uždėkite ant kūdikio užpakaliuko, o kitą ranką uždėkite ant kulniuko, tuomet viena ranka leiskitės kojyte žemyn, o kita ranka kilkite iki užpakaliuko.

Masažą baigiame švelniu ir lėtu glostymu. Mažylis guli ant pilvuko. Dešine ranka glostykite kaire mažylio pusę, o kaire – dešiniąją. Pradėkite nuo petuku ir leiskitės žemyn iki kulniukų, pakaitomis pirma viena ranka paskui kita švelniai glostykite mažylį.
baby-beautiful-children-family-Favim.com-685490
Straipsnį parengė kineziterapeutė Alvina Areimaitė

Aromaterapeutės S. Price and P. Price Parr savo knygoje “ Aromatherapy for babies and children“ pateikia tokias rekomendacijas kūdikių masažinio aliejaus mišinio ruošimui:

6-12kg svorio kūdikiams – 5 lašai eterinio aliejaus į 50ml bazinio aliejaus.
12-25 kg svorio kūdikiams ir vaikams – 8 lašai.
25 – 38 kg svorio vaikams – 8 lašai.
38-50 kg svorio vaikams – 8 lašai.
Daugiau nei 50kg svorio vaikams – iki 15 lašų.

Masažinio aliejaus mišinio receptas kūdikių pilvo diegliukams malšinti

10ml medetkų aliejaus
40ml vynuogių kauliukų aliejaus
3 lašai imbierų  eterinio aliejaus
3 lašai mandarinų eterinio aliejaus
2 lašai ramunėlių (Romaninių) eterinio aliejaus

Kopijuoti stilių, tekstus, nuotraukas ir kt. be sutikimo griežtai draudžiama.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.