Truputis istorijos, kvapų ir malonumų…

Bioeco namai, pasaulis

Indija dar ir šiandien tebegarsėja pasaulyje savo nepaprastai turtinga kvapų kultūra. Noriu su jumis pasidalinti keliomis istoriko William Dalrymple įžvalgomis ir atradimais, tyrinėjant šią sritį.

Yra tokia “Malonumų knyga“ [“Nimatnama“], šiuo metu ji saugoma Britanijos bibliotekoje. Jos autorius yra Ghiyathas Shadi, Malvos sultonato paveldėtojas. Jam itin svarbi buvo malonumų temą. Įdomu, kad šioje knygoje didžioji dalis skirta aromatų teikiamiems malonumams, susižavėjimui kvepalais – tai yra neatskiriama tikro hedonisto gyvenimo dalis! Kūrinys laikomas vienu reikšmingiausiu visų laikų veikalų apie malonumų ieškotojo gyvenimą, džiaugsmus.  Knygoje yra patarimų kaip distiliuoti rožių vandenį, smilkalų, dezodorantų ir kvapiųjų tepalų receptų.

Kvapiosios pastos receptas: “[Įdėkite] mangų, ambros, šafrano, muskuso, glamžučių ekstrakto, kininio kamparo, virintų nardų sulčių, suberkite alavijais aromatintų žiedų, baltųjų santalų, sezamų aliejaus aromato, kvapiųjų bazilikų, kiečių ekstrakto, ciberžolių lapų ekstakto, siauralapių bazilikų ekstakto, kardamonų sulčių, santalų syvų“.

Norint sukurti sudėtingą aromatų kaleidoskopą buvo kuriamos smulkmeniškos instrukcijos kaip iškvėpinti moters kūną: “Įtrink kvepalus į kiekvieną sąnarį, [naudok] aromatintos pastos gniužulėlius, rankas plauk rožių vandeniu. Surink sulą nuo mangų medžių žievės, laukinių figmedžių žievės ir maldyklinių fikusų ir juo nuplauk kūną. Pažastis patepk aromatine pasta, kvepalais ir muskusu. Intymias vietas įtrink rožių vandeniu ir muskusu, o kaktą – santalų syvais. Muskuso ekstraktas tinka burnai. Kaktą suvilgyk rožių vandeniu, naudok visus kvapiuosius žiedų aliejus, pasigamink abiro su saldžiu jazminų aromatu, nublizgink priekinius dantis, įtrink nosinę kvepalais, nuplauk visą kūną rožių vandeniu. Apsivilk baltą čadrą ir ją pakvėpink.“

Įdomu, kad Indijoje kvepalų gaminimo mokslas buvo laikytas ne prabangos klausimu, o civilizuoto pasaulio pamatu. Receptai buvo perduodami iš lūpų į lūpas, ant popieriaus niekas jų nerašydavo, jie buvo per daug vertingi tarsi šeimos paslaptys, paveldas.

Kitas, taip pat, įdomus tik mažiau linksmas faktas, kad šiandien Delio neapmuitintų prekių parduotuvėse nerasite nė vienų indiškų kvepalų. Visi parduodami parfumerijos gaminiai yra vienų iš keturių stambiausių Paryžiaus kvepalų namų kūriniai.

Senovėje Kanaudžas buvo garsus itaro [ataro] gamybos centras. Tai buvo didingas miestas, ne kartą kentėjęs nuo užpuolikų. Iš senojo miesto didybės beliko gal tik 100 itaro [ataro] distiliavimo gamyklėlių. Šimtmečius Gango potvynių tręštas gruntas itin tinkamas rožėms ir jazminams auginti. Yra posakis: “šioje krauju sulaistytoje žemėje žydi kone kvapniausios pasaulyje rožės“.

Skirtingi itarai [atarai] gaminami ne tuo pačiu paros metu. Pavyzdžiui, jazminai intensyviausią aromatą skleidžia naktį, todėl yra renkami prieš aušrą, atgabenami į dirbtuves ne vėliau kaip 4 valandą ryto ir suberiami į indus dar prieš pirmąją šviesą.
Rožių itaras [ataras] distiliuojamas iš karto po aušros. Rožės pristatomos 7 valandą ryto, ugnis užkuriama praėjus valandai.

Bioeco namuose esame sukaupę indiškų atarų bei arabiškų ūdinių kvepalų kolekciją. Pauostyti būtina :)



 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.